Düşünürler

Taş Oyunları

PONG HAU Kİ

İki kişi ile oynanan bir oyundur Pong Hau Ki. Oyuna başlamadan önce bir kağıda Şekil-1'deki görsel çizilir. Her oyuncunun iki taşı olmalıdır. Taşlar Şekil-1'deki gibi dizilir. Oyuncular taşlarını bir kesişme noktasından diğerine doğru sürükleyerek hamle yaparlar. Oyunun amacı karşı oyuncunun taşlarını hareket ettirmesini, yani hamle yapmasını engellemektir. Örneğin Şekil-2'deki görselde siyah taşlara sahip oyuncu oyunu kazanmıştır, çünkü kırmızı taşlara sahip oyuncunun hamle yapabileceği bir kesişme noktası kalmamıştır.

Oyun sırasında taşların hareketi sadece bir kesişme noktasından bir sonrakine olabilir. Taşlar birbirinin üzerinden atlayamaz. Oyuncular her seferinde sadece bir hamle yapabilir. Sonra sıra diğer oyuncuya geçer.

Taş Oyunları

ÜÇTAŞ OYUNU

Üçtaş iki kişi ile oynanan bir oyundur. Her oyuncunun üçer taşı vardır. İlk olarak bir kağıda Şekil-1'deki görsel çizilir. Eğer oyunu dışarıda oynamak istersen şekli kuma da çizebilirsin. Oyuna başlarken oyunculardan biri, bir taşını kesişim noktasına koyar ve sonra sıra diğer oyuncuya geçer. Oyundaki amaç, her oyuncunun kendi taşlarını şekildeki kesişme noktalarına yerleştirerek yatay, dikey ya da çapraz yönde bir sıra oluşturmaktır. Elindeki üç taş ile üçlü bir sıra oluşturan oyuncu, oyunu kazanır. Örneğin, Şekil-2'de kırmızı taşı olan oyuncu oyunu kazanmıştır. Oyuncu kendi taşlarını dizerek bir sıra oluşturmaya çalışırken aynı zamanda rakip oyuncunun kendi sırasını oluşturmasını da engellemelidir.

Taş Oyunları

PENTALFA

Tek oyuncunun 9 taş ile oynayabileceği bir oyun Pentalfa. Öncelikle yere, kâğıda ya da kuma beş kollu bir yıldız çizilir. Yıldızın üzerinde resimdeki gibi 5 kesişme noktası ve 5 köşe noktası olmalıdır. Oyuncu, 9 adet taşını yıldızın üzerinde herhangi 9 noktaya dizebilir.

Oyunun amacı, sonuçta bir taş kalana kadar diğer 8 taşı yıldızın dışına çıkarmaktır. Bunun için, bir taşın, hemen yanındaki bir başka taşın üzerinden geçirilerek, düz bir hat üstünde boş noktaya bırakılması gerekir.

Taş Oyunları

TAŞLA KALEYİ VURMA

Bu oyunu okulda teneffüslerde ya da dışarıda arkadaşlarınla beraber oynayabilirsin. En az 3 arkadaşınla beraber oynarsan oyun daha uzun sürer ve daha zevkli olur.

Oyuna başlamadan önce yere şekildeki gibi 1 metre büyüklüğünde bir kare çizilir. Kareler çapraz çizgiyle 4 eşit büyüklükte üçgene bölünür ve üçgenlerin içine alanların puanları 3, 5, 5, 10 olarak yazılır. Kareden 2-3 metre uzaklıktan, orta büyüklükteki bir taş oyuncular tarafından sırayla atılır. Eğer taş üçgenlerin tam içine denk gelirse oyuncu üçgende yazılı olan puanı alır. Eğer iki ya da daha fazla üçgenin kesiştiği çizgiye taş isabet ederse, çizgilerin yanındaki üçgenlerin puanları toplanır. Her oyuncu bir defa taşı atıp puan aldıktan sonra tur tamamlanır ve en yüksek puanı alan oyuncu, o turun galibi olur.

Taş Oyunları

BEŞTAŞ

Beştaş, beş tane taş ile oynanan iki kişilik bir oyundur. Oyunculardan biri taşların hepsini eline alır ve yere bırakır. Yere düşen taşlardan birini eline alıp havaya atar. Taş yere düşmeden yerdeki taşlardan birini daha eline alır ve düşen taşı da tutar. İlk yerden aldığı taşı elinde tutarak, daha önce attığı taşı tekrar havaya atar. Yerdeki taşlardan birini daha eline alarak attığı taş yere düşmeden tekrar yakar. Amaç yerdeki tüm taşları bitirmektir.

Yerdeki taşların hepsini bu yöntemle elinde topladıktan sonra taşları tekrar yere atar. Aynı yöntem kullanarak taşları bir defa daha toplar ama bu sefer yerdeki taşları birer birer değil ikişer ikişer eline alır. Üçüncü turda üç, dördüncü turda da dört taşı aynı anda toplamak amaçlanır. Beşinci turda ise dört taşı avucunda tutar ve taşlardan birini işaret ve başparmağının arasına koyar. Parmaklarının arasındaki taşı yukarı atarken, elindeki taşları yere bırakır ve attığı taşı tutar. Taşı tekrar atar ve yerdeki tüm taşları toplayıp attığı taşı yere düşmeden tutar. Oyunun son turunda ise oyuncu bu sefer sol elinin işaret ve başparmağı ile köprü kurar. Son turun amacı taşı havaya attıktan sonra yerdeki taşlardan birini köprüden geçirmektir. Önceki turlarla beraber köprüden tüm taşları geçirdikten sonra oyuncu oyunu kazanır.

Eğer oyun sırasında taşlardan biri düşer ya da yerden taş toplarken hata yapılırsa oyun kaybedilir ve sıra karşıdaki oyuncuya geçer. Ama kaybeden oyuncuya sıra tekrar geldiğinde oyuna baştan başlamaz, oyuna kaldığı yerden devam edebilir.

madebycat ®