Düşünürler

 • Albert Einstein

  Albert Einstein

 • Leonardo da Vinci

  Leonardo da Vinci

 • Socrates

  Socrates

 • Newton

  Newton

 • Galileo Galilei

  Galileo Galilei

 • Aristo (Aristoteles)

  Aristo (Aristoteles)

 • Mimar Sinan

  Mimar Sinan

Albert Einstein

Albert Einstein

20. yüzyılın en önemli fizikçisi. Bütün insanlık tarihinin en büyük bilim insanlarından birisidir. Atom, uzay, ışık, çekim kuvveti ve atom enerjisi üzerinde çok önemli çalışmalar yaptı. Alman bilim insanı Einstein, Nobel Fizik Ödülü sahibidir.

Einstein, konuşmaya geç başlaması dışında normal bir çocukluk geçirdi ama okuldan pek hoşlanmıyordu. Çok meraklıydı ve sürekli soru soruyordu. Hayatı boyunca fizik alanında yaptığı büyük buluşların yanı sıra 70'e yakın kitap hazırladı ve yüzlerce araştırma yaptı.

"Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım."

"Hayal gücü her şeydir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir."

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Düşünür, mimar, mühendis, mucit, matematikçi, anatomist, müzisyen, heykeltıraş, yazar ve ressam olan Leonardo da Vinci, şu ana kadar yaşayan en zeki ve en bilgili insanlardan biri olarak kabul ediliyor.

Leonardo Da Vinci, aritmetik ve geometride sorduğu sorularla öğretmenlerini her zaman şaşırttı. Keskin zekâsı ve yetenekleriyle küçük yaşlarda dikkat çekmeye başladı. İnsan vücudu çizdi, müzikle ilgilendi, resim ve heykel yapmakla kalmayıp tüm bu alanlarda çok da başarılı oldu. Resim ve heykellerinin taslakları çok ayrıntılı idi. Leonardo, fikirlerini detaylandırıp dallandırarak sistemli bir hale getirirdi. 'Analitik düşünme becerisi'ne sahip olan Da Vinci'nin düşünme tarzı, hâlâ araştırmalara konu oluyor ve çalışmaları inceleniyor.

Socrates

Socrates

Felsefe, bir düşünme sanatıdır. Bilgiyi sevmek, araştırmak ve peşinde koşmak anlamlarına gelir. Felsefe ile ilgili düşünen, yeni tanımlar ve yeni bilgi üreten kişilere de filozof denir. Sokrates, felsefeden, düşünmekten başka bir şeyle ilgilenmeyen çok önemli bir filozoftu. Yunan Felsefesinin kurucularındandı. Sokrates'in çok farklı bir yaşam tarzı vardı. Yalın ayak yürür, tüm gününü gençler ile felsefe yaparak, konuşarak geçirirdi. Sokrates, bu karşılıklı konuşmalardan yola çıkarak, sürekli yeni sorular sorar ve konuşmayı bu şekilde sürdürürdü. En çok bu konuşmalardaki tutarsızlıkları bulmaya çalışırdı.

Newton

Newton

İngiltere doğumlu Sir Isaac Newton tüm zamanların en etkileyici bilim insanlarından biridir. Fizikten matematiğe, astronomiden simya ve felsefeye kadar çok çeşitli alanlara katkı sağlayan fikirlerin bulucusu ve sayısız teoriyi ortaya koyan kişidir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra, lisansüstü çalışmalarına başlayacağı sırada ortalığı saran veba salgını yüzünden üniversite kapatıldı. Salgından korunma amacıyla annesinin çiftliğine sığınan Newton, burada geçirdiği iki yıl boyunca en önemli buluşlarını gerçekleştirdi.

Çekingenliği yüzünden Newton her biri bilimde devrim yaratacak nitelikteki bu buluşların çoğunu uzun yıllar sonra 1687 yılında "Philosophae Naturalis Principia Mathematica" adıyla yayınlamıştır. Yüzyıllar boyunca bilimin en önde gelen bilim kavramları olan yer çekimi kanunları ve hareketin en önemli üç kanununa yönelik bilgileri bu kitap içinde yer almaktadır.

"Plato benim arkadaşım, Aristoteles benim arkadaşım ancak benim en büyük arkadaşım doğruluk."

"Sağlam bir tahmin olmadan, hiçbir büyük buluş yapılmamıştır."

Galileo Galilei

Galileo Galilei

1564 yılında İtalya'nın Pisa şehrinde dünyaya gelen Galileo Galilei modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucularındandır. Bir süre tıp eğitimi alan Galileo daha sonra matematiğe ilgi duyduğu için bu alanda çalışmaya başladı.

1600'lü yılların başında ilkel bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç ve serbest düşüşün matematik kanunlarını keşfetti. 1610'da aydaki dağlar, yıldız kümeleri ve Samanyolu üzerine ilk tespitlerini yayınladığı kitapta Jupiter'in dört uydusunun varlığını bildirdi. Bu kitabı çok ilgi uyandırdı ve Floransa'da saray matematikçisi olmasını sağladı.

Floransa'ya dönüşünde güneşin dünyanın etrafında değil de, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü iddia eden kitabını yayınladı. Bu görüşü pek çok profesörü tarafından reddedildi. Bu eserinde savunduğu görüşü nedeni ile papazların ağır hücumuna uğradı. Roma'ya giderek iddiasını savundu. Sonrasında yayınladığı kitabın incelenmesi için Papa tarafından bir komisyon kuruldu. Galileo gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar ve yayınları nedeni ile de Roma'da mahkemeye çağrıldı. Yapılan mahkeme sonrasında kitapları yasaklandı ve kendisi müebbet hapse mahkûm edildi.

Aristo (Aristoteles)

Aristo (Aristoteles)

Aristo günümüzden 2000 yıl kadar önce yaşamış olan en ünlü filozoflardan biridir. Felsefenin yanı sıra biyoloji, anatomi, jeoloji ve hayvanbilimi alanlarında da katkı sağladı. Tüm bunların yanı sıra Aristo şiir, müzik, tiyatro, mantık, metafizik, hitabet sanatı, etik ve politika alanlarıyla da ilgilendi.

Yine ünlü bir filozof olan Plato'nun öğrencisi olan Aristo, tarihin en önemli imparatorlarından biri olan Büyük İskender'in de öğretmenidir.

Aristo, M.Ö. 340'da kendi okulu olan Lykeion (Lyceum)'u kurdu. Çağın en büyük bilgesi olarak ün salmış olan Aristo'ya dünyanın dört bir yanından öğrenciler akın etmeye başladı. Zamanının en önemli okulu olan Lykeion, bilinen ilk lise olarak kabul edildiği gibi bu günkü Lise kelimesinin de atasıdır.

Biyoloji, Aristo'nun çıkış noktasıydı. Felsefesi de bu nedenle gerçeklere ve bilime bağlı kaldı. Öğrencilerine, doğa içinde gezintilere çıkarak ders verir, doğadaki canlılar üzerinde geniş araştırmalar yapardı.

Aristo'nun ortaya koyduğu felsefik düşünceler ölümünden yüzyıllar sonra yaşamış olan Dante, Spencer ve Goethe gibi birçok büyük insanı etkilemiştir.

Mimar Sinan

Mimar Sinan

1489 yılında Kayseri'de dünyaya gelen Mimar Sinan, 22 yaşında Yavuz Sultan Selim zamanında İstanbul'a geldi. Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'ın padişahlık dönemlerinde mimar olarak katıldığı birçok seferde Mısır'dan Rodos'a, İran'a kadar çeşitli yerlerdeki mimari yapıları gözlemleme şansı yakaladı.

Boğdan seferi sırasında ordunun Prut Nehri'nden geçmesi gerekiyordu. Bunun için günlerce uğraşıldı, ancak kurulan köprüler bir türlü tutmadı. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman, bu köprüyü yapabilecek birinin bulunmasını istedi. Sinan'ın bu işin üstesinden geleceğine inanıldığı için bu görev ona verildi. Sinan, incelemelerinin ardından iki haftadan kısa bir süre içinde köprüyü başarıyla kurdu. Bunun ardından Sinan, Başmimarlık görevine atandı. Bu görevi 49 yıl boyunca sürdürdü.

Mimar Sinan Osmanlı'nın sanata en büyük önem verdiği dönemde yaptığı çalışmalarla anılmaktadır. Bu dönemde ortaya koyduğu ve "çıraklık eserimdir" dediği yapıtı Şehzade Camii'dir. Mimar Sinan'ın "kalfalık eserim" olarak nitelendirdiği Süleymaniye Camii, İstanbul'daki en muhteşem eseri olarak kabul edilir. Edirne'deki Selimiye Camii ise "ustalık eserim" diye bahsettiği eseridir. Bu üç büyük eserin yanı sıra Sinan, ülkenin çeşitli yerlerinde çok sayıda cami, medrese, türbe, köprü ve saray yapmıştır.

madebycat ®